FOTOWOLTAIKA - DARMOWA ENERGIA ZE SŁOŃCA

Przyjazna dla natury

Wykorzystanie darmowej i odnawialnej energii słońca daje nam wiele korzyści. Oto kilka atutów paneli słonecznych Voltana Energy, które mogą okazać się istotne dla Państwa:

 • Niskie koszty eksploatacji. Fotowoltaiki wykorzystują technologię półprzewodnikową, nie posiadają ruchomych elementów i są niezwykle proste w budowie i instalacji. Dlatego systemy fotowoltaiczne są niemal bezobsługowe.
 • Gwarancja – panele fotowoltaiczne mają bardzo długi okres gwarancyjny.
 • Redukcja emisji CO2. Panele fotowoltaiczne to systemy zero-emisyjne, co oznacza, że w trakcie produkcji energii nie emitują szkodliwych związków, gazów cieplarnianych, ani dwutlenku węgla.
 • Korzyści finansowe. Jest to najważniejszy aspekt całej instalacji fotowoltaicznej. Zwroty z inwestycji wynoszą około 7 lat dla firm i 8 lat dla prywatnych właścicieli.
 • Decentralizacja. Instalacja fotowoltaiczna uniezależnia nas od cen energii oraz sieci energetycznej.
 • Równowaga elektroenergetyczna. To znaczy produkcja energii w systemach fotowoltaicznych odbywa się w porze dnia, w której wypada największy poziom zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju.
 • Pełne wykorzystanie dostępnej energii. Panele fotowoltaiczne wykorzystują energię nie tylko promieniowania bezpośredniego, ale również odbitego oraz rozproszonego w pochmurny dzień.

Aspekt ekologiczny

Słońce dostarcza Ziemi ogromne ilości energii. Co więcej daje ją zupełnie za darmo. Warto wykorzystywać tak dogodną sytuację. W czasie czterech minut Słońce dostarcza Ziemi tyle energii, ile zużywa się w ciągu pół roku. Aby mogli Państwo uzyskać darmowy prąd pochodzący z przetwarzania energii słonecznej dla celów ekonomicznych, niezbędna jest instalacja baterii słonecznych.

Panele fotowoltaiczne z pewnością pomagają w walce z globalnym ociepleniem. Inwestując w panele słoneczne przyczyniają się Państwo do zmniejszenia wydzielania ogromnej ilości CO2, który powstałby w wyniku produkcji prądu w standardowy, tradycyjny sposób. Energia słoneczna jest odnawialna i zrównoważona, co oznacza, że nie może jej zabraknąć, w przeciwieństwie do paliw kopalnych, które skończą się za kilkadziesiąt lat. Daje możliwość zaspokojenia potrzeb współczesności bez narażania przyszłych pokoleń. Czyste źródło energii, czyli panele słoneczne nie emitują zanieczyszczeń. Są ciche, tymczasem wytwarzanie energii z paliw kopalnych i innych odnawialnych źródeł jak turbiny wiatrowe może być hałaśliwe. Prąd ze słońca wytwarzany jest bezgłośnie w związku z tym fotowoltaika staje się idealnym rozwiązaniem dla obszarów miejskich i zastosowań mieszkaniowych. Światło słoneczne jest dostępne w każdym miejscu na kuli ziemskiej i może być łatwo wykorzystane w ciągu dnia, dzięki temu praktycznie każdy ma możliwość pozyskiwania prądu ze słońca. Ponadto panele słoneczne można poddać recyklingowi.

Zarządzanie energią

Instalacja fotowoltaiczna to jednorazowy nakład finansowy. Wykorzystanie wyprodukowanej energii w Państwa domu to czysty zysk i oszczędność. W sytuacji, gdy produkowanej energii jest więcej niż zużywają Państwo w gospodarstwie domowym, przepływa ona do sieci dystrybucyjnej. Proces ten jest w pełni zautomatyzowany i przebiega samoistnie. Podobnie jest, gdy energii ze słońca jest zbyt mało w stosunku do bieżącego zapotrzebowania. Wówczas, niezauważalnie dla Państwa, instalacja przełącza się na sieć zewnętrzną w całości lub uzupełnia sobie brakującą część z sieci energetycznej. Przepisy prawa regulują współpracę z zakładami energetycznymi. Inwestor nie musi się więc niepokoić o stałe zasilenie prądem. Zgłasza do lokalnego dystrybutora energii nową instalację PV i zostaje podłączony do sieci energetycznej. W tym celu m.in. montowany jest licznik dwukierunkowy (zamiast zwykłego), który mierzy zarówno ilość energii pobranej z sieci, jak i oddanej do sieci. Podczas okresowych rozliczeń możliwe są następujące przypadki:

 • Zostało wyprodukowane mniej energii niż wykorzystane. Wtedy dobierają Państwo resztę z sieci energetycznej i płacą za dodatkowy prąd. Voltana Energy zaleca jednak dokładne obliczenia i montaż takiej ilości paneli słonecznych, która umożliwia niezależność.
 • Jeżeli bilans jest zerowy, czyli zużyte zostało dokładnie tyle energii ile wygenerowane, to nie pobierają Państwo prądu od dystrybutora. W związku z tym ponoszone są tylko koszty za obsługę sieci, a nie za energię.

Planowanie i koszt instalacji fotowoltanicznej

Planując budowę instalacji, musimy przede wszystkim spotkać się, porozmawiać i odpowiedzieć sobie z Państwem na kilka ważnych pytań. Po pierwsze prosimy, aby określili Państwo, jakiej ilości energii elektrycznej będziecie potrzebowali w ciągu roku. Owe dane staną się dla projektantów Voltana Energy podstawą dla dobrania mocy instalacji i poniesienia związanych z tym kosztów. Warto skorzystać z naszego bezpłatnego, profesjonalnego audytu fotowoltaicznego, dzięki któremu dokładnie zaplanujemy instalację. Kluczowe jest odpowiednie ulokowanie urządzeń.

Instalacja paneli fotowoltaicznych nie jest skomplikowana, ale podczas montowania oraz późniejszego użytkowania musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 • Instalując fotowoltaikę musimy zadbać, aby system był zamontowany na części dachu zwróconej jak najbardziej na południe (o ile jest to możliwe).
 • Warto zwrócić uwagę na nachylenie dachu; optymalne nachylenie dachu na instalację fotowoltaiki to 30 stopni do poziomu.
 • Musimy pamiętać, że na zamontowane moduły fotowoltaiczne nie powinien padać cień, dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy w sąsiedztwie znajdują się wysokie drzewa lub kominy. System toleruje zacienienie wczesnym rankiem i późnym wieczorem, ale bardzo ważny jest pełne nasłonecznienie w godzinach od 10:00 do 16:00.
 • Ponieważ panele fotowoltaiczne składają się z wielu ogniw fotowoltaicznych połączonych ze sobą, należy pamiętać, że jakiekolwiek zacienienie padające na jedno ogniwo, może obniżyć efektywność całego panelu. Dlatego też musimy zwrócić szczególną uwagę na to, czy cały panel wystawiony jest na działanie promieni słonecznych, a nie tylko część.
 • Po zamontowaniu paneli na dachu, nie musimy przejmować się ich czyszczeniem. Przy odpowiednim nachyleniu instalacji, deszcze zapewniają potrzebne oczyszczanie. Inaczej wygląda to jednak w przypadku fotowoltaiki gruntowej. Musimy pamiętać, że aby uzyskać największą efektywność instalacji, moduły nie mogą być brudzone ziemią, odpadami, czy błotem.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0